#kerevizce

SpaceX, “Mr. Steven” ile ilk yakalama denemesine çıktı

Falcon Heavy kalkışıyla yıla süper bir başlangıç yapan SpaceX, hatırlarsınız kısa süre önce PAZ görevi için başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. Bu kalkışta uzaydan internet sağlayacak kendi uydularını da gönderen şirket, Dünya’da ise Mr. Steven ile ilginç bir deneme yaptı.

SpaceX, artık herkesin bildiği üzere kalkışları yeniden kullanılabilirlik altyapısıyla ucuzlatıyor. Bunu şimdiye kadar kalkışta kullanılan Falcon 9‘ları yeniden kullanarak yapan şirket, bu konuda bir sonraki aşamayı Mr. Steven ile gerçekleştiriyor. Temel olarak üzerinde ağ taşıyan bir gemi olan Mr. Steven, milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu ilginç isimli gemi, roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlanmış. Söylendiği kadarıyla bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor.

İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, PAZ görevinde bunu ilk defa denedi. Ancak Elon Musk‘ın paylaştığı fotoğrafa bakılırsa ilk seferde başarıya ulaşılamadı. Mr. Steven‘ın ağına değil birkaç yüz metre ileriye yani denize düşen kapak, yine de oldukça yakına gelmiş görünüyor. Bünyesinde ufak bir iticinin ve konum sisteminin yer aldığı kapak, paraşüt benzeri “parafoils” ile tek parça halinde okyanusa iniş yapmayı başarıyor. Bu kapağı tekrar kullanıp kullanmayacağı bilinmeyen şirket, bunu yapmaya kararlı görünüyor. Elon Musk önümüzdeki altı ay içerisinde bu kapakları yakalamayı öğreneceğiz diyor.

SpaceX Mr. Steven

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX’in büyük “uzaydan internet projesi” için ilk somut adım atıldı [Video]

SpaceX ile uzaydan internet geliyor

Dünya’nın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, 1 Gbps hızında kablosuz internet sağlamak istiyor.  İspanya‘ya ait radar gözlem uydusu PAZ ile beraber gönderilen Tintin A ve Tintin B (Daha önce Microsat olarak geçiyordu) uyduları, bu amacın ilk öncüleri görevini üsteleniyor.

Uzayda süzülen ilk otomobil:

Show More

Kereviz Sapı

1989 doğumlu teknoloji şirketi sahibi bir babayım. Can sıkıntısı karalama defteri niyetine kullandığım kereviz.com.tr 'de yöneticilik yapıyorum.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Algılandı

Bilerek ya da bilmeyerek kullandığınız reklam engelleyici yazılımını kapatın.