#kerevizce

SES – GÖRÜNTÜ SENKRONİZASYONU NASIL YAPILIR?

Kamera Üstü Mikrofon Kullanımı

Video kameralarınızın üstünde bulunan dahili mikrofonlar yoğunlaştırıcı (kondansatör) ve ve her bölgeye duyarlı bir mikrofon türüdür.

Bu durum hem iyi olmakla beraber hem de kötüdür çünkü bazı problemlere yol açabilmektedir. Bu sorunların en büyüğü kaydolmasını istediğiniz seslerin kaydolmamasıdır. Diğer bir sorun ise daha belirgin şekilde kaydolmasını istediğiniz bazı seslerin kaydolmaması ya da silik şekilde kaydolmasıdır. Diğer üçüncü problem ise kameranın çekim yeri her değiştiğinde ses kaydında da seslerin belirginliği değişmeden önceki seslerin şiddeti ve tonuna göre farklılıklar kazanacak olmasıdır. En son ve önemli olan problem ise bu tarz mikrofonların, kaydetmesini istediğiniz sesler dışında bir de kameranın kendi seslerini de algılayıp kaydetmesi (eliniz ile basmış olduğunuz düğmelerin sesleri, netleme sırasında çıkan sesler vb.) rahatsızlık oluşturacak şekilde belirgin olarak kaydedilebilmektedir. Bu sebeple önemli olan projelerinizde bu tarz mikrofonları kesinlikle tercih etmemenizi öneririm.

Kısaca, kameranın dahili mikrofonu bir film çekimi için elverişli mikrofon değildir. Bu noktada karşınıza iki seçenek çıkar, birincisi ya kameranızın üzerinde bir mikrofon takma girişi bulunur ve böylelikle de harici bir mikrofon takarak o mikrofon sayesinde istediğiniz sesleri istediğiniz gibi kaydedebilirsiniz ya da öyle bir giriş yoktur ve kameranın kendi mikrofonunu kullanmak mecburiyetinde kalırsınız.

Esasen çareler bitmez, Türk film sektörü yeşil çam dönemlerinde uzunca bir süre sessiz çekimler gerçekleştirmiştir. Hatta bugün bile bazı Televizyon dizileri sessiz bir şekilde çekilebiliyor. Dublaj yoluyla sesleri sonradan üzerine tekrar kaydetmek sizin de tercih edebileceğiniz bir yöntem. Gereken önem ve zaman verilip titizlikle uğraşılırsa dublaj sonucunda iyi neticeler almak kaçınılmazdır, tabii ki hiçbir zaman doğal ses kaydının yerini tutmayacaktır.

Uzman kişilerin ses olayının sinemaya girdiğinden beri uyguladığı yöntem, harici bir ses kaydedicisi kullanmaktadır. Bu yönteme ise “double system sound” denilmektedir. Kısaca görüntü ve ses kaydı için ayrı ayrı kayıt cihazları kullanılmaktadır. Günümüzde birçok akıllı telefon oldukça güzel ses kayıtları alabiliyor. Tabii ki bu derece profesyonel kayıtlar olabilmesi için en düşük 16 bit ve 44.100 khz  civarında ses kaydedebilen bir cihaz olmalıdır. Yoksa bu kayıt profesyonel manada işinizi görmeyecek bir kayıt olur. Harici bir ses kaydedicisi kullanmak görüntü ekibi ve ses ekibini birbirlerinden ayıracağı için de çalışma esnasında bir avantaj sağlayabilmektedir. Böylelikle ses ekibi söz konusu oyuncuya daha yakın mesafede olabilir ve birçok sesi belirgin şekilde kaydedebilme olanağına sahip olabilir böylece kameranın kayıt olanağına göre daha büyük avantajlara sahip olabilir. Bu cihazlarla rastgele bir HDSLR’den daha fazla kalitede ve 4 kanallı bir ses kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu ürünler maalesef Timecode özelliği taşımamaktadır. Bu da görüntü ve ses senkronizasyonu açısından sorun teşkil edebiliyor. Peki bu ne demektir? Harici bir kayıt cihazı kullanılmaktaysa ve timecode adı verilen zaman kodu kaydedilen sesin içerisine işlenemiyorsa kaydedilen görüntüler ile sesleri sonradan manuel olarak birbirlerine eşlemek, senkronize etmek gerekir ve bu aşama zorlayıcı ve sıkıcı gelebilir. Bu aşamayı basitleştirmek için sinemayla uğraşanlar klaket adı verilen bir alet kullanmaktadır.

Klaketi Nasıl Kullanırız, Ne İşimize Yarar?

Klaket adı verilen bu tahtanın üstüne o an çekilecek olan sahne planlamasının numarası yazılır. Görevli olan bir kişi, bu kişiler genelde 3. Kamera asistanları olmaktadır kayıt işlemi başladıktan sonra kadraja girerek klaketi gösterir, yüksek sesle sahneyi söyler ve ardından üstteki kısmı alttaki kısmına hızlı şekilde çarptırır. Böylelikle ses ile görüntünün bitiştiği nokta daha net belli olmakta ve senronizasyon işlemi yapılacağı sırada kolaylık sağlamaktadır. Daha sonra kurgucu kişi o sahnenin görüntü ve sesini o çarpma anındaki ses ve görüntüye göre birleştirir, böylece sesler ve görüntüler birbirlerine eş değer ilerliyor olmaktadır.

Etiketler
Devamını Göster

Kereviz Sapı

1989 doğumlu teknoloji şirketi sahibi bir babayım. Can sıkıntısı karalama defteri niyetine kullandığım kereviz.com.tr 'de yöneticilik yapıyorum.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Algılandı

Bilerek ya da bilmeyerek kullandığınız reklam engelleyici yazılımını kapatın.