#kerevizce

MARKA DANIŞMANLIĞI YAPARAK PARA KAZANMA

Marka danışmanlığı nedir? Sorusuyla başlayalım. Bir ürün ya da hizmet sunarak piyasada kâr elde etmek isteyen kuruluşları rakiplerinden ayıracak belirleyici çalışmalardır marka danışmanlığı.

Eğer kendinizi yaratıcı ve yetenekli görüyorsanız bu işi rahatlıkla evinizden yapabilirsiniz. Peki marka danışmanlığı nasıl yapılır? Diye soracak olursanız kısaca bahsedelim. Piyasada yer edinecek yeni bir kuruluş ya da işletme için; marka isminden sloganına, hakkımızda yazısından misyon ve vizyonuna kadar fikir üretici olacaksınız.

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse bildiğiniz gibi orijinal ve yaratıcı marka ismi bulmak hayli zordur. Bulduğunuzda da başkası tarafından daha önce alınmış olma ihtimali yüksektir. İşte bu süreç sanıldığından daha sancılıdır. Bu durumda sadece bu işi yaparak ciddi kazanç elde eden kişiler mevcut. Ayrıca bu kuruluş için slogan üretmek de hayli zor bir süreçtir. Çünkü bu slogan hem o markayı ve faaliyetlerini içermeli hem de yaratıcı ve akılda kalıcı bir şey olmalı. Yine misyon vizyon çalışmaları da kurumun müşterilerine karşı üstlendikleri görevler nelerdir, uzun vadeli hedefleri nelerdir gibi bilgi verici kısa metin çalışmalarıdır. İşte markaların temelini oluşturan tüm bu süreçleri ücret ödeyerek fikir satın alıyorlar ve bu işi yapanlar da ciddi kazançlar elde ediyorlar. Böylece siz de bu işi yaparak evden para kazanabilirsiniz.

NASIL YAPABİLİRİZ?

Öncelikle müşteriye ulaşacağınız kanallardan bahsedelim. Bunların başında sadeceon.com ve bionluk.com gibi freelance hizmet verenlerin ve alanların buluştuğu mecralar geliyor. Bu mecralarda bu konuyla alakalı ilanlarınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca reklam ajanslarına mail yoluyla ulaşarak hizmet verdiğiniz bu konuları detaylıca belirtebilir, onlarla uzaktan destekli çalışabilirsiniz.

Örnek çalışmalar sunmalısınız. Ücretsiz olarak 1-2 işletmeye iş yapamıyorsanız bile kafanızdan hayali bir kuruluş üreterek bu kuruluşla ilgili marka ismi, slogan, misyon vizyon ve hakkımızda gibi süreçlerini oluşturarak örnek çalışma şeklinde sunabilirsiniz. Örnek çalışmalarınız hem freelance siteler için hem de mail atacağınız ajanslar için oldukça kritiktir.

Müşteriye ulaştınız ve iş yapacaksınız. Bu durumda iyi araştırma yapmalısınız. Bulacağınız marka ile ilgili domain alınmış mı yoksa boşta mı, daha önce böyle bir isim kullanılmış mı? Bu sektörde ne tür sloganlar kullanılmış gibi araştırmalarınız size yol gösterecek ve yapılmamışı yapmanızı sağlayacaktır.

Bu işten ne kadar para kazanacağınızı yine piyasa şartları belirlemektedir. Piyasa fiyatında veya piyasa fiyatının altında ya da üstünde bir ilan fiyatı girebilirsiniz. Ancak ajanslara çalışmak isterseniz piyasa fiyatının altında çalışmanız en makul olanı olacaktır çünkü siz orda ajansın toptancısı hükmündesiniz. Ortalama piyasa fiyatlarını öğrenmek için de freelance ilan platformlarına girerek ilgili kategorilerde verilmiş en benzer ilanları ve bu ilanların fiyatlarını karşılaştırarak piyasa fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ardından kendi hizmet ve fiyat politikalarınızı belirleyerek sektöre atılabilirsiniz.

Kaliteli markaların mimarı olmanız dileğiyle…

Etiketler
Devamını Göster

Kereviz Sapı

1989 doğumlu teknoloji şirketi sahibi bir babayım. Can sıkıntısı karalama defteri niyetine kullandığım kereviz.com.tr 'de yöneticilik yapıyorum.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir;

Close
Close

Reklam Engelleyici Algılandı

Bilerek ya da bilmeyerek kullandığınız reklam engelleyici yazılımını kapatın.