Nedir?

DETAY MAXİNET NEDİR?

Son zamanlarda “günde şu kadar ek gelir elde etmek ister misiniz?” tarzı çok fazla görsel ve reklama denk gelmişsinizdir. Bunlardan en popüleri Detay Maxinet‘i birlikte inceleyelim istedik.

Nedir bu Detay Maxinet?

Basit bir anlatımla; firmadan bir paket satın alıyorsunuz ve firma size bir bilgisayar (notebook) gönderiyor. Siz evinizde bu bilgisayarı internete bağlıyorsunuz ve açık olduğu süre boyunca bu bilgisayar çeşitli internet sitelerini ziyaret ederek size para kazandırıyor.

Çok basit görünüyor değil mi? Kesinlikle! Ayrıca yeni nesil pazarlama stratejisi midir bilinmez herkesin ağzında “olum firmanın tüm belgeleri var, vergi mükellefi, hem de tüm kazançlar vergili” gibi sözler var. Fakat vergi mükellefi olup ticaret siciline kayıtlı olmanın yasadışı iş yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bknz: Epitelyum

Peki bu herkese günlük ödenen kazanç nereden geliyor?

Sitelerini biraz incelediğimizde 100 USD veren kişilerin sitelerine 10.000 ziyaretçi gönderdiklerini söylemekte bu sistem. Yani mantıken bu sisteme giren kişilere ödenen o günlük kazançların kaynağı bu ödenen 100 USD’lar. Fakat sisteme giren kişilerin hakettiği ödemeleri görünce ve bu sisteme girip sahte tıklama satın alabilecek insan sayısını düşününce akla gelen tek sistem ponzi scheme oluyor.

Genel düşüncemiz; sisteme yeni girenlerin parası ile sistemde bulunan kişilere para ödemesi yapılmaktadır. Bunu da SEO adı altında, adrese dandik bir bilgisayar göndererek ve zaten zorunlu olan vergi mükkellefi olma olayını güven vermeye çalıştığını düşünüyoruz.

Detay Maxinet Bursa Toplantılarından Bir Kare
Detay Maxinet Bursa Toplantılarından Bir Kare

Bir firmanın ticaret siciline ve vergi dairesine kayıtlı olması güvenilir olduğunu yada ponzi olmadığını göstermez. Uyuşturucu ticareti de yapsanız, beyaz kadın da pazarlasanız vergi dairesinin tek görevi vergi matrahının mevzuat çerçevesinde uygunluğudur. Geri kalan işlemler ile ilgilenmez.

Ayrıca 2002 yılında kurulan şirket, ağustos 2016 yılında eski iki ortağın bütün paylarını devrederek tek bir kişiye hisselerini satması ile tamamen el değiştirmiş. Bu da ayrıca bir şüpheye neden oluyor.

1- Detay Maxinet diğer piramit ve ponzi sistemlerde olduğu gibi sisteme birilerinin girmesi için üyelerine ödül teklif etmektedir.

2- Daha önceki ponzi sistemlerinin izlediği yol olan pahalı otel ve salonlarda tanıtım toplantıları yapmaktadır.

3- Sisteme şu an SEO (!) yaptırma amaçlı giren kişi sayısı para kazanma amaçlı girenlerin sayısının çok çok altındadır. Bu da sisteme yeni üye alınamazsa yakın bir zamanda patlayacağı anlamına geliyor.

4- Gönderilen bilgisayar sizin internet ve IP’nizi kullanarak bilginiz dışında yüzlerce siteyi ziyaret etmektedir. Bu durum ileride açıklayamayacağınız hukuki sonuçlar doğurabilir. Örn: Botnet Saldırıları, ahlaka ve yasalara aykırı sitelere ziyaret vs… vs…

Sonuç olarak Detay Maxinet sistemi ilk giren kişilerin kazanacağı, giren sayısı azaldığında patlayıp sona erecek ve bir çok kişinin hayallerini yıkacak bir sistemdir. SEO’nun tek şartı site ziyaretiymiş ve önemli bir ürünmüş hissiyatı verilerek sisteme adam toplayan bu oluşumdan uzak durulması gerekmektedir.

 

Etiketler
Show More

Kereviz Sapı

1989 doğumlu teknoloji şirketi sahibi bir babayım. Can sıkıntısı karalama defteri niyetine kullandığım kereviz.com.tr 'de yöneticilik yapıyorum.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir;

Close
Close

Reklam Engelleyici Algılandı

Bilerek ya da bilmeyerek kullandığınız reklam engelleyici yazılımını kapatın.